Kristo Erala: Minu edu pandiks on distsiplineeritus ning suur võidutahe

11.07.2017

Väikesel, kuid tugeval Rakvere pokkeriklubil on olnud suurepärane aasta. Kaks Eesti meistritiitlit, kaks teist kohta ning mitmeid korralikke tulemusi teistelgi turniiridel. Väga hästi on sujunud ka klubi ühe liidri, aprillis Eesti meistrivõistluste põhiturniiri tšempioniks kroonitud Kristo Erala (pildil) mäng.

Kohtusime Kristoga sel reedel Grand Prix kasiinos teistkordselt toimuva 150-eurose sisseostuga Rakvere High-Rolleri eel ning uurisime, kuidas mehe mängijakarjäär algas, mis aitas tal tippu tõusta ning millised on Kristo tulevikuplaanid.  

Talvel palju vaba aega

Üle 11 aasta ehitusettevõtjana tegutsenud Kristo tõdeb, et talvel on tal tööd vähem ning aega rohkem. „Nii ma tänu sõbra soovitusele õigupoolest pokkeri juurde jõudsingi,“ alustab Kristo, kes avastas pokkeri üle viie aasta tagasi. Temagi tegi pokkeriga esmatutvust läbi freerollide ning pisikese sisseostuga turniiride.

Pärast esimese pokkeriraamatu läbilugemist hakkas Kristo kohalikus pubis toimunud iganädalastel live-freerollidel osalema. Kolmapäeviti toimunud mäng sujus päris kenasti ning juba esimese aasta jooksul õnnestus võita mitu piletit Tallinnas toimuvale igakuisele Paf Live’ile.

„Kui ma esimest korda Paf Live’il lauda istusin, oli ärevus väga suur ning ega ma väga mängida julgenudki. Istusin ja foldisin, kõik vastased tundusid väga agressiivsed,“ mäletab Kristo oma esimest suuremat turniiri. „Natuke läks ikka aega, et sisse elada. Esimese finaalihiti sain jõulude ajal toimunud heategevusturniiril, siis tulid juba esimesed Paf Live finaallauad ning 2014. aasta sügisel õnnestus Paf Live Marine Cup’il viiendaks tulla, mis tõi sisse juba neljakohalise auhinnaraha,“ lisab Kristo.

Pärast esimest aastat pokkeris hakkas Kristo kõiki oma võite ja sisseoste kirja panema ning peab täpset arvestust kuude lõikes kuni tänase päevani. „Pubipokkerist tulnud harrastaja kohta oli minu esimene aasta vägagi edukas, kuid siis tuli väike tagasilöök ning kahel järgmisel aastal ei õnnestunud nagu suurt midagi saavutada. Samas olin ma ka sellega rahul, sest otseselt raha ei kaotanud ning eelkõige võtsin pokkerit väga hea meelelahutusena,“ tõdeb Kristo.

Lõplik läbimurre tuli 2016. aasta lõpus

Mullu jaanuaris otsustas Kristo end esimest korda rahvusvahelisel tasemel proovile panna ning võttis osa Viinis toimunud MPN Poker Tourist. Paraku mäng ei sujunud ning tagantjärgi võis mees vaid tunnistada, et tol hetkel oli 550-eurone sisseost tema jaoks võib-olla liiga kõrge.

Sa olid siis dead money?

„Jah, sisseostu suurus mõjutab kindlasti sinu sooritust – turniirid tuleb alati valida võimetele ning rahakotile vastavalt,“ lausub Kristo õpetlikult. „Pärast Austrias käiku lagunes mu mäng totaalselt ära - kohe nii hullusti, et tegin suvel pausi. Ma tundsin, et mängin halvasti ning otsustasin seetõttu alles sügisel restardi teha.“

Comeback sai teoks Rakvere Grand Prix’s ning esimesed kolmapäevased väikese sisseostuga turniirid osutusid kohe erakordselt edukaks: esimesel neljal turniiril ei jäänud mees kordagi esikolmikust välja ning kaks võistlust õnnestus ka kinni panna.

Novembris võitis Kristo 295 osalejaga online-pokkeri Eesti meistrivõistluste (OPEM) avaturniiri ning tuli esmakordselt vabariigi pokkerimeistriks.

Kuid see oli alles algus.

Kui Kristo 2017. aasta Eesti meistrivõistluste (EMV) põhiturniiril mängulauda istus, paigutas Coolbeti kihlveokontor ta mõneti üllatuslikult võistluse suurimate favoriitide hulka. Seda hoolimata asjaolust, et Hendoni andmebaasis seisis Kristo nime taga vaid kuus Paf Live finaallauda ning 12. koht 2015. aasta EMV põhiturniiril. Küllap nägi koefe koostanud ülikogenud kasiinotöötaja Jan Kuik just temas meest, kes on ka teistel Eesti-sisestel turniiridel silma paistnud ning suudab vajadusel ka aasta tähtsaimal vaid Eesti mängijatele mõeldud pokkerivõistlusel imesid korda saada.

Coolbet hindas Kristo võiduvõimalusi suhtega 15:1 vastu – sama kõrgelt kui näiteks pokkerimänguga sadu tuhandeid eurosid teeninud Madis Müüri, Raigo Aasmaa, Andres Allsalu ja Imre Leiboldi omi.

„Ma sain oma mängu EMV avapäeval päris hästi käima ning mõne käega õnnestus stäkk korralikult suureks saada. Teine päev oli paraku paras virelemine,“ meenutab Kristo. Sellest hoolimata pääses ta finaallauda, kuigi punktisumma poolest oli Kristo otsustava päeva eel alles tagantpoolt teine.

Mis viimasel päeval juhtus, seda me juba teame. Tõenäoliselt läbi aegade tugevaimas EMV finaalis õnnestus üle mängida ka sellised staarid nagu Markku Koplimaa, Raigo Vakra, Marius Morel ja Janar Kiivramees ning lõpuks sõlmida diil kange kodulinna konkurendi Kalle Popsiga. Esikoht tõi sisse 12 811 eurot! 

Liigne alkohol ja pokker ei sobi kokku!

Kristol on tohutult fänne. Nii hoiavad talle pöialt kõikide pokkeriturniiride korraldajad, sest Kristo eduga kaasneb alati tohutus kogust „laike“, tuhandeid klikke ning üldine suur tähelepanu.

Kuid eks leidub ka kangeid konkurente, kelle hinnangul on Kristo küll kõva tegija, kuid mängib „liialt õpiku järgi.“

Ega Kristo viimasele väitele vastu vaidlegi. „Ma olengi väga distsiplineeritud mängija. Olen küll proovinud ka teist moodi mängida, kuid edu pole see mulle toonud. Tegelen regulaarselt pokkeriraamatute lugemise ning õppevideote vaatamisega ega kahtle vähimalgi määral, et just suur töö ning armastus turniiripokkeri vastu on teinud minust parema mängija,“ rõhutab Kristo.

Sadadest õppevideotest ning turniiride kokkuvõtetest tõstab Kristo esile näiteks Tallinnas toimunud MPN Poker Tour’i, kus jälgis tähelepanelikult hiljem võitjaks tulnud Ranno Sootla mängu.“Ta alustas finaali üsna tagasihoidliku stäkiga ning seetõttu tahtsin ma näha, et mida teeb Ranno teisiti kui ülejäänud. Kuidas on võimalik alati vaid võidule mängida ning seejuures ka võitjaks tulla? Tema mängu jälgimine andis mulle hästi palju juurde. Tegin selle põhjal ka oma mängus korrektiivid ning see paranes märgatavalt,“ rääkis Kristo.

Alkoholi ja pokkeri hoiab mees alati rangelt lahus, piirdudes vaid harva ühe-kahe õllega. „Võib-olla just seepärast mulle näiteks pubipokker väga ei meeldigi. Seal mängitakse väga lahtiselt ning nauditakse rohkem seltskonda kui pokkerit. Mitte, et viimane poleks ka minu jaoks oluline, kuid võtan igat jaotust väga tõsiselt ega istu kunagi lauda vähema kui võidumõtetega,“ nendib Kristo.

Sportlasehing tuleb pokkeriturniiridel kasuks

Kristo on kõva spordimees.

Ta on mänginud üle 15 aasta maakonnaliigas korvpalli, tegelenud lapsest saati mäesuusatamisega ning käib regulaarselt ka jõusaalis. Eriliseks kireks on aga motokross.

„Raha läheb selle hobi peale küll meeletult,“ naerab Kristo. Ja aega mõistagi ka. Kuid vaevalt leidub teist võistlust, mis Kristot enam pöördesse ajaks. Võib-olla vaid tipptasemel pokker.

„Mul on sportlase hing ning suur võidutahe. Ma ei lähe ühelegi spordivõistlusele või pokkeriturniirile selleks, et teiseks või kolmandaks tulla,“ kinnitab Kristo. Sellest on kindlasti kasu ning eks ole ju kõvade turniirimängijate seas teisigi spordimehi, keda Kristo väga hindab.

Eelkõige mõistagi Markku Koplimaa. Mehed kohtusid esmakordselt Paf Live Marine Cup finaalis, mille Markku hiljem võitis. „Tema mäng eristus teistest selle poolest, et ta suutis teha väga häid calle ning oskuslikult vastaseid lugeda. Võrreldes minuga oli Markku tase (vähemalt tol hetkel) ikka hoopis teine,“ kiitis Kristo.

Või siis vanameister Revo Kink. „Me oleme tänu pokkerile päris headeks sõpradeks saanud. Olen temagi mägedes suusatama õpetanud, ostis juba varustuse ära ja puha,“ muigab Kristo. Rakvere meestest tõstab ta seevastu enim esile EMV finaalivastast Kalle Popsi ning Mario Mikveret.

Unistab Bahama EPT finaallauast

Lisaks live-pokkerile on Kristo ka keskmisest tublim netimängija, kes mängib seda kuni kahel kuul aastas (mõistagi talvel) täistööajaga. See tähendab, et viis päeva nädalas ning vähemalt kaheksa tundi igal päeval.

Samuti ei ütle ta ära kodumängudest, näiteks Rakvere turniire mängib niihästi sõprade kui mängu enda pärast. Cashi aga Kristo ei fänna, sest olevat liiga suur oht halva kaardijooksu järel hasarti (loe tilti) sattuda. Samuti ei kasuta ta abiprogramme, vaid loodab oma oskusele vastaste käitumismuster vahetult pokkerilauas läbi hammustada. 

„Varem oli minu suurimaks unistuseks Eesti meistritiitli võitmine, nüüd olen seadnud sihiks EPT. Eks ikka jahin neid pakette ka, Malta omast jäi näiteks vaid paar kohta puudu. Sel aastal kavatsen kindlasti vähemalt MPN Poker Touril kaasa lüüa ning usun, et enam ma seal nii dead money ei ole,“ kirjeldab Kristo oma tulevikuplaane. Oma raha loeb ta väga hoolikalt ega investeeri seda huupi ei pokkerisse ega kuskile mujale.

Rakvere on elamiseks maailma parim koht!

Lõpetuseks ütleb Kristo, et käib küll regulaarselt nii Tallinnas kui Pärnus pokkerit mängimas, kuid elamiseks on parim koht maailmas siiski Rakvere!

„Mulle meeldib see, et Casino Grand Prix siin regulaarselt turniire korraldab ning katsun ka ise võimalikult paljudel üritustel kaasa lüüa. Mind isegi natuke üllatas, et esimene Rakvere High-Roller niivõrd edukaks osutus, kuid eks annab see tunnistust, et häid mängijaid on siinmail piisavalt,“ lõpetab Kristo, kes saavutas mälestusväärsel Rakvere High-Roller avaturniiril teise koha.

Tekst: Hannes Namsing